Science Lesson

Basketball Team


 

nilda old photo
Nilda - Head Teacher
Serah
Serah - Deputy Head Teacher
Karin
Karin - Coordinator
Burak's Photo
Burak - Administrator
aysegul kasli
Ayşegül - Administrator

Approval for the school opening was granted by the Turkish Ministry of Education, on 15th August, 2014 and the International status of the school was changed to Turkish Primary and Lower Secondary School. In both schools, the curricula approved by the Turkish Board of Study are being used.
Both Primary and Lower Secondary Schools operate in the same building. We are a one form entry school.
We have students from all over the world. As a result of this, children in our school experience learning in a very varied multinational, multilingual and supportive environment. This helps children develop the global values of respect, co-operation, tolerance and empathy.
There are eight lessons a day. Through a student and activity based approach children are encouraged to question, investigate, apply and evaluate their learning. We aim for life long learning because we believe that learning should be a life experience, not just facts learned by rote. We encourage higher levels of learning and thinking skills which help develop a sense of pride and self-esteem in children.
We place high value on the importance of foreign languages. As well as English we also offer two hours of French or German per week. At secondary level, students are placed in ability groups for English.
We value each student as an individual and we aim to equip students with the skills they need to succeed in an ever changing world. We also place great importance on developing self confidence, language skills and above all we want children to feel secure and happy.

Rabia Nilda Çorapcı
School Principal

Özel Palmiye İlk ve Ortaokulu T.C Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15.08.2014 tarihinde verdiği Kurum Açma izniyle birlikte Uluslararası okul statüsünden Türkçe eğitim veren ve Talim Terbiye Kurulu Onaylı İlk - Ortaokul müfredatını uygulayan okula dönüştürülmüştür.

İlkokul ve Ortaokulumuz aynı binada hizmet vermektedir. İlkokul ve Ortaokul’da her şube için birer derslik bulunmaktadır.

Okulumuzda hali hazırda 13 farklı ulustan öğrenci bulunmaktadır. Çok uluslu ve çok dilli bir ortamda eğitim alan öğrencilerimiz farklı dil ve kültürler hakkında doğal olarak farkındalık kazanıp saygı, yardımlaşma, işbirliği, hoşgörü gibi temel ve evrensel değerlerler çerçevesinde eğitim almaktadırlar.

Okulumuzda günde sekiz ders gören öğrencilerimize etkinlik bazlı ve öğrenci merkezli eğitim-öğretim verilirken öğrencilerimizin sorgulama, araştırma, uygulama, değelendirme yollarını takip ederek öğrendiklerini kalıcı kılmak ana hedeflerimizin başında gelmektedir. Öğrenme hayat boyu bir süreç olduğundan ezberci anlayıştan uzak öğrendiğinden anlam çıkaran ve yorumlayabilen özgüvenleri yüksek öğrenciler yetiştirmek en büyük gayemizdir.

Yabancı dil eğitimine çok değer ve önem veren okulumuzda İngilizcenin yanı sıra etüt derslerinde haftada iki saat Fransızca ve Almanca derslerine de yer verilmektedir. İngilizcede seviye farkı olan öğrencilerimiz öğrenim ihtiyaçlarına göre sınıflandırılıp eğitilmektedirler.

Her öğrencinin çok özel ve önemli bir birey olduğu bilinciyle öğrencilerimizin öğrenmelerini en üst düzeye çıkarmayı mutlu, özgüvenleri yüksek, çağın gereksinimlerine uyum sağlayabilen yabancı dile çok iyi bir düzeyde vakıf olan dünya vatandaşları yetiştirmeyi hedef edinerek eğitim ve öğretimimizi devam ettirmekteyiz.

 

Saygılarımla,

Rabia Nilda Çorapcı


 

Erdal - Finance Manager
Erdal - Finance Manager

Finance

School accepts payments in the forms of card(at Palm City) or bank transfer.

All school fees must be paid in advance, between the 1st and 5th of each month, to guarantee your child(ren)'s place in school. The fees are due September to June inclusive.

Bank details are as follows:

Türkiye İş Bankası Antalya Organize Sanayi Şubesi

Antalya Uluslararası Çocuk kulübü LTD ŞTİ

IBAN: TR24 0006 4000 0016 2010 1462 40

Finans
Okul ücretleri; banka transferi, nakit karat veya kredi kartı ödemesi olarak alınabilmektedir.
Aylık olarak okul ücretini ödemeyi seçen velilerimizin her ayın ilk 5 günü içinde ödeme yapması zorunludur.
Yıllık okul ücreti Eylül ve Haziran aylarını da içerecek şekilde 10 ay üzerinden yapılabilmektedir.

Banka hesap numaramız
Türkiye İş Bankası Antalya Organize Sanayi Şubesi
Antalya Uluslararası Çocuk kulübü LTD ŞTİ
İban:TR24 0006 4000 0016 2010 1462 40


 

Kitchen & Cleaning Staff

Kitchen and Cleaning Staff.

All our kitchen and cleaning staff are passionate about school. Whether creating a clean happy atmosphere for education of providing healthy, energy supplying meals for teachers and students alike. They are always here to help out and help contribute to a positive happy atmosphere in school. 

Feb 2016 Example Food Menu


 

mevlut
Head Service Bus Driver

Service Busses

Service busses are provided to ICCA  for an additional fee. They have been working with all branches of ICCA for over 10 years. Their experienced drivers provide services from all over central Antalya.


 

School calendar for 2016/2017 below (pdf)

2016/2017 School Calendar